Azja w ujęciu geograficznym

Azja to 46 państw. Jeśli spojrzeć na mapę świata, w zasadzie wygląda jak naprawdę duża część ziemi. Europa jest przed Afryką i tuż na wschód od niej znajduje się Azja. W rzeczywistości istnieją dwa kraje, które leżą zarówno w Azji i Europie. Pierwszy i największy z nich to Rosja, która leży na granicy z obszarem Europy Wschodniej w górnej części Japonii na Dalekim Wschodzie. A drugi kraj to Turcja, która posiada niewielką część w Europie i resztę w Azji.

Trzy kontynenty Europa, Afryka i Azja są połączone w tym regionie o nazwie Azja Zachodnia, gdzie Egipt w Afryce jest niczym sąsiad obok takich krajów jak Izrael i Arabia Saudyjska, które są w Azji. Obszar na kontynencie azjatyckim jest podzielony na regiony, a każdy region ma w sobie wiele krajów. Część zachodnia to Azja Zachodnia i ma wiele krajów skupionych wokół Morza Czerwonego i Zatoki Perskiej, z których niektóre są to bardzo zamożne części znane na całym świecie jak np Dubaj w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Tuż nad Turcją i Iranem, obok niego, są dwa wielkie jeziora śródlądowe, które są tak duże, że są one nazywane morzami. Chodzi o obszar Morza Czarnego powyżej Turcji i Iranu oraz Morze Kaspijskie nad nim. Region wokół tych mórz nazywamy obszarem Azji Środkowej i jest tam wiele krajów, które znalazły się w ZSRR, kraje niegdysiejsi były częścią niepodzielnej Rosji przed 1991 i obejmują kraje azjatyckie, takie jak Turkmenistan, Uzbekistan, Azerbejdżan itd.

Następnie jest centralna większa część Azji – zdominowana przez duży kraj, Chiny z Północnej strony i Korea Południowa i Japonia na dalszym wschodzie. Na północ od Chin jest Mongolia i na subkontynencie indyjskim jest na południe od Chin. Są tam Himalaje – wielkie pasmo górskie, najwyższy łańcuch górski na tej planecie, tworzący naturalną granicę między Chinami i Indiami.

Indie posiadają centralną pozycję na mapie Azji i tam jest ocean nazwany Oceanem Indyjskim, która obmywa brzegi Afryki i Australii również. Indie są otoczone przez wiele małych krajów takich jak Nepal, Bangladesz, Bhutan i Sri Lanka.

Obok Indii, dalej na wschód, jest skupisko krajów w tym czterech państw wyspiarskich, które tworzą region zwany terenem Azji Południowo-Wschodniej. Równik przechodzi przez jeden z tych krajów wyspiarskich, Indonezję która jest jedynym krajem w Azji, przez który przechodzi równik. przechodzi także przez wody terytorialne Malediwów, innego kraju wyspiarskiego niedaleko przy Sri Lance.

Więc należy to wszystko wiedzieć o krajach Azji, dobrze jest by każdy też dowiedział się jeszcze więcej na temat głównych regionów, warto też nauczyć się rysować mapę Azji z pamięci, a także nauczyć się rysować wszystkie 46 krajów dokładnie. Jest to możliwe i bardzo przydatne jeśli ktoś faktycznie zdecyduje się zamieszkać w jednym z tych krajów, by wiedzieć jak to wygląda geograficznie, pod względem połączeń komunikacyjnych, jak również warunków klimatycznych. Można się tego bardzo łatwo nauczyć poprzez korzystanie z dostępnych w sieci internetowej informacji. To ma naprawdę wielkie znaczenie.

Be the first to comment

Leave a comment