Izrael – kolebka religijności

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Izrael – to krótka nazwa oficjalnego Państwa Izrael. To kraj na Bliskim Wschodzie położony w Azji Zachodniej na wschodnim brzegu Morza Śródziemnego. Graniczy na północy z Libanem, na północnym wschodzie z Syrią, na wschodzie z Jordanią i na południowym zachodzie z Egiptem. Przylega do niego również Palestyna, czyli Zachodni Brzeg oraz Strefa Gazy kontrolowane przez tymczasową strukturę administracyjną: Palestyńskie Władze Narodowe zwane potocznie Autonomią Palestyńską. Zewnętrzne granice Palestyny są kontrolowane przez władze izraelskie.

Izrael, pomimo stosunkowo małej powierzchni, jest dość zróżnicowany demograficznie. W populacji liczącej 7,66 miliona większość stanowią Żydzi (75%). Drugą co do wielkości grupę stanowią Arabowie (20%). Mniejszą grupą etniczną są Samarytanie. Pod względem wyznaniowym w Izraelu występuje duże zróżnicowanie – obok żydów mieszkają również muzułmanie (Arabowie), chrześcijanie i inne grupy etniczne.

Izrael cieszy się opinią kraju drogiego dla osób podróżujących indywidualnie. Mimo tego jednak, samodzielnie zorganizowany wyjazd może być tańszy niż z biurem podróży, a przemieszczanie się po tym kraju nie jest tak niebezpieczne, jak się niektórym wydaje. Najlepszym sposobem na podróżowanie jest autostop. Ze względu na to, że święta są tutaj bardzo respektowane, często można nie trafić na taksówki i autobusy. Ewentualnie można wypożyczyć samochód. Drogi w Izraelu są dość dobre, więc kierowanie nie powinno sprawiać kłopotu.

Do kościołów i miejsc kultu religijnego wstęp jest darmowy. Turyści powinni jednak uważać na samozwańczych przewodników. Jeżeli ni stąd, ni zowąd pojawi się życzliwi nam osobnik, który zaproponuje oprowadzenie po jakimś miejscu, warto od razu dopytać o cenę, bo taka pomoc raczej nie bywa bezinteresowna. Najczęściej spotkamy takie osoby w Jerozolimie, stolicy Izraela.

Najciekawszym miejscem na podróż jest Stare Miasto w Jerozolimie. Robi wielkie wrażenie i pewnie dlatego zostało wpisane na listę UNESCO. Oglądając okazałe mury obronne, przypominamy sobie zawiłą historię miasta. Stara Jerozolima dzieli się na cztery dzielnice – Muzułmańską (najbardziej zaniedbaną, gdzie panuje niestety największy chaos i nieporządek), Chrześcijańską (z Bazyliką Grobu Świętego), Żydowską (gdzie zobaczymy między innymi Ścianę Płaczu) i Ormiańską (najmniejszą, ale bardzo ciekawą z ważnymi zabytkami jak chociażby XII -wieczny katedra św. Jakuba). Koniecznie trzeba przejść je wszystkie, poznając niezwykłą atmosferę tego pełnego kontrastów i sprzeczności miasta.

Wielu podróżników najbardziej nęci obejrzenie legendarnej Ściany Płaczu. Ściana Płaczu to najważniejsze miejsce święte dla wszystkich wyznawców judaizmu. Jest to jedyna pozostała część Drugiej Świątyni, która znajdowała się na wzgórzu Moria, czyli Świątyni Jerozolimskiej. Nazwa „Ściana Płaczu” powstała od corocznego opłakiwania zniszczenia świątyni przez Rzymian. Z zachowanych do dziś fragmentów muru tylko ich część należała do Świątyni Jerozolimskiej – są to przede wszystkim rzędy kamieni znajdujące się pod powierzchnią ziemi.

Be the first to comment

Leave a comment