Jemen – państwo nieznanych atrakcji

Republika Jemeńska czyli znany nam bliżej Jemen, to azjatyckie państwo położone na Półwyspie Arabskim nad Morzem Arabskim, Zatoką Adeńską i Morzem Czerwonym, pomiędzy Omanem i Arabią Saudyjską. Stolicą i jednocześnie największym miastem Jemenu jest Sana. Jemen jest położony na Płaskowyżu Arabskim. Ciekawy pod względem geografii; w rzeźbie kraju dominują głównie góry i wyżyny. W zachodniej części Jemenu, równolegle do wybrzeża Morza Czerwonego ciągną się pasma gór krawędziowych As-Sirat z najwyższym szczytem Jemenu Dżabal an-Nabi Szuajb. Co ciekawe, Jemen to także wyjątkowe państwo dwóch kontynentów – należy do niego także afrykański archipelag Sokotra.

Jemen jest pod wpływem dość niesprzyjających warunków klimatycznych, dlatego występują tu tylko okresowe rzeki, a dominują gleby pustynne. Podróżnicy powinni wiedzieć jedną, bardzo istotną rzecz o Jemenie – podróż indywidualnego turysty na terytorium Jemenu jest możliwa po uzyskaniu oficjalnego zezwolenia Policji Turystycznej. Dodatkowo, policja nie wydaje zgody na podróże w regiony objęte konfliktami zbrojnymi. To oznacza, że siłą rzeczy podróżnicy są pod stałą kontrolą. Nie powinno to jednak zrażać wycieczkowiczów, bo Jemen jest państwem wartym uwagi pod względem turystycznym. Szczególnie szczęśliwi będą tutaj ci, którzy nie lubią hoteli, przepychu i mnóstwo turystów. Jadąc do Jemenu, mamy okazję na podróż w czasie. Tutaj zrelaksować się możemy na dziewiczych plażach, nie doświadczając obecność natrętnych turystów. W Jemenie spotkamy unikalną florę i faunę, która tworzy nam niepowtarzalny, wręcz dziki klimat. O tym, że na Jemenie żyje się w XXI wieku, przypomną głównie plastikowe torby i nieliczne samochody.

Dla turystów polecić można nocleg w Sanie, stolicy Jemenu. Najlepiej, jeśli zatrzymamy się w hotelu będącym tradycyjnym jemeńskim domem. Miasto jest fantastycznym przykładem tego, jak niewiele może się zmienić na przestrzeni wieków. Tutaj nadal mamy średniowieczną architekturę, kobiety w czadorach, mężczyzn w tradycyjnych tunikach czy rynki, na których kupić można mirrę i amforę. Zamiast nagabywania gości, charakterystycznego dla innych krajów arabskich, spotkamy się tutaj z nieśmiałymi spojrzeniami tubylców, co na pewno okaże się miłą odmianą.

Stolica kraju, która liczy ponad 2 tysiące lat, leży na starym szlaku karawanowym z Mekki do Edenu. Tutaj warto przede wszystkim zwiedzić Stare Miasto. Zachwyci nas labirynt wąskich, przepięknych, starych uliczek, przepiękna architektura i wyjątkowa atmosferą. W Sanie na Starym Mieście znajdziemy ogromny kompleks starych, wysokich kamienic, z których około sześć tysięcy zostało zbudowanych jeszcze przed XI wiekiem. Cała Starówka wpisana jest na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Przez prawie piętnaście stuleci niedostępne dla Europejczyków miasto owiane było legendą, która kusi turystów do dzisiaj. Dla cudzoziemców Sana otworzyła się właściwie dopiero w połowie XX wieku. Miasto rozrosło się, ale jego najstarsza część ocalała. Najbardziej zachwycą nas jemeński domy-wieże.

Be the first to comment

Leave a comment