Kuwejt – kraj prawdziwego bogactwa

Kuwejt – Państwo Kuwejt to państwo położone w południowo-zachodniej Azji, na północno-zachodnim wybrzeżu Zatoki Perskiej. Graniczy z tylko z Irakiem) i Arabią Saudyjską. Kuwejt zajmują głównie powierzchnie nizinne, a także pustynie i półpustynie. Najwyższe tereny osiągają zaledwie 306 m n.p.m. Brakuje tam stałych rzek, a ciągły brak wody sprawia, że fauna i flora nie jest tam zbyt bogata. Kuwejt znany jest głównie z ogromnych złóż ropy naftowej.

Wybierając się do Kuwejtu, warto wiedzieć, że obywatele polscy podlegają obowiązkowi wizowemu. O wizę można się ubiegać w Ambasadzie Kuwejtu w Warszawie. Obywatele polscy mogą również otrzymać wizę w celu turystycznym na okres do 3 miesięcy na lotnisku w Kuwejcie, bez uprzednich formalności. To dobra wiadomość dla podróżników. Cudzoziemcy mogą poruszać się w Kuwejcie bez ograniczeń, z wyjątkiem stref wojskowych, rejonów eksploatacji złóż ropy naftowej, zakładów energetycznych i przepompowni wody. Wykonywanie fotografii w tych strefach, a także w sąsiedztwie instytucji państwowych i placówek dyplomatycznych zagrożone jest karą grzywny i zatrzymaniem.

Najbardziej nęcącym miejscem podróży jest stolica państwa, nosząca taką samą nazwę – Kuwejt. Jednocześnie jest to największe miasto w państwie. Miasto powstało na miejscu portugalskiej fortecy z XVI w.; w 1710 r. założyli je imigranci z Półwyspu Arabskiego. Na początku lat 60 XX wieku była to niewielka osada przedzielona ulicą. Jednak wkrótce przekształciła się w nowoczesne miasto, tętniące życiem miasto. Najokazalsze budowle to Wieże Kuwejckie oraz pałac Seif, będący siedzibą emira.

Wieże Kuwejckie to trzy wieże wykonane z betonu zbrojnego. Główna wieża ma 187 metrów wysokości i służy jako restauracja oraz wieża ciśnień (tzw. water tower). Wieża posiada także obracającą się kulę obserwacyjną znajdującą się na wysokości 123 m n.p.m. Pełen obrót trwa 30 minut. Druga wieża ma 145,8 metra wysokości i służy tylko jako wieża ciśnień. Wieże zostały otwarte do użytku publicznego w marcu 1979 roku. Dzisiaj są nieodłącznym elementem krajobrazu w Kuwejcie.

Obowiązkowe na trasie wycieczki będzie odwiedzenie… centrum handlowego Marina Mall. Składa się z dwóch części, przeciętych drogą ekspresową. Oba skrzydła obiektu połączone są ruchomymi chodnikami. W 2006 roku było to najdroższe centrum handlowe, z butikami wielu europejskich projektantów mody. W tym czasie z wielką fetą otwierano tam pierwszy w Kuwejcie H&M – relację z imprezy pokazywała nawet polska telewizja jako krok świata islamskiego w kierunku Europy. W tym centrum handlowym zaobserwować można największą rewię mody wśród lokalnych dziewcząt. Tutaj również kupimy pamiątki i naocznie przyjrzymy się, jak wygląda życie w drogim Kuwejcie.

Warto odwiedzić Pałac Emira (zarówno ten stary, jak i nowy). Fortyfikacji bronią ustawione liczne armaty. Symbolem Emira jest zegar ze wskazówkami. Pamiętajmy jednak, że tam turystom nie wolno robić zdjęć. Obok starego pałacu Emira znajduje się główny meczet.

Be the first to comment

Leave a comment