Syria – stolica perłą tego państwa

Syria, której nazwa oficjalna brzmi: Syryjska Republika Arabska, to arabskie państwo na Bliskim Wschodzie. Graniczy z Turcją, Irakiem, Jordanią, Libanem i Izraelem. Długość wybrzeża wynosi 193 km. Najwyższym punktem w Syrii jest Hermon (2814 m n.p.m.).

W Syrii warto odwiedzić Damaszek – stolicę tego kraju. Niektórzy twierdzą, że Damaszek jest swojego rodzaju rajem na ziemi. To tam podróżnicy poczują unikatowy, słodko-kwaskowy smak gęstego soku z granatów. Takie atrakcje zapewniają nam sprzedawcy na ulicach, którzy za drobną opłatą zaproponują świeży i niepowtarzalny napój. Zapachy w Damaszku są niezwykłe i mieszają się za sobą, tworząc ten niepowtarzalny, syryjski klimat. Poczujemy tutaj kawę z kardamonem, herbatę z miętą, kolendrę i jaśmin, który kwitnie tu przez okrągły rok. Wszędzie są też wszechobecne szisze – wodne fajki o wielu smakach. Do tego dochodzą ciastkarnie z piramidami łakoci z orzeszków i migdałów, piekarnie z oryginalnymi, glinianymi piecami, gdzie pod sufitami pieką się płaskie chlebki. To właśnie te wszystkie dobrodziejstwa przyciągają turystów do Damaszku.

Damaszek najlepiej opisać słowami Marka Twaina: „Damaszek nie odmierza czasu dniami, miesiącami i latami, lecz królestwami, które oglądał w ich rozkwicie i w upadku. To byt nieśmiertelny – widział wszystko, co zdarzyło się na Ziemi, i wciąż żyje. Spoglądał na wyschnięte kości tysiąca imperiów i ujrzy kolejny ich tysiąc, nim sam umrze”. Tradycja i piękna historia – to właśnie chcą poznać turyści w Syrii.

Nie można opuścić Damaszku, jeśli nie odwiedziło się Muzeum Narodowego. Muzeum znajduje się już poza murami starego miasta. „Muzeum cywilizacji. Odkryjcie wasze korzenie” – głosi plakat u wejścia. Otacza je wspaniały ogród z lapidarium. Już tutaj można spędzać długie godziny, podziwiając sarkofagi, stele i kapitele. Odpoczynek zapewni nam piękna roślinność wokół i niezwykła atmosfera spokoju. Możemy pogrążyć się w lekturze, przy wtórze śpiewu ptaków, wśród pachnących drzewek cytrynowych i pomarańczowych. To prawdziwa gratka dla wielbicieli historii i dla tych, którzy kochają przyrodę. Zbiory najważniejszego muzeum w Syrii są fascynujące, choć ekspozycja pozostawia wiele do życzenia. Podpisów na ogół brak, ale jeśli już są, to podane są po arabsku. Są jednak tacy turyści, którzy przyjeżdżają tutaj za słownikiem – szczególnie ci, którzy wiedzą, jak wygląda ekspozycja w muzeum. W ten niezwykły sposób możemy poznać niektóre arabskie słowa.

Na pewno warto zwiedzić Wielki Meczet Umajjadów – jedną z czterech najważniejszych budowli sakralnych islamu. Do dziś przetrwały tutaj trzy minarety, z których największy jest Minaret Jezusa; to tam – jak głosi podanie – ma się ukazać Chrystus w trakcie sądu ostatecznego. Dla zwiedzających kuszące jest również Stare Miasto – to tam jest większość zabytków Damaszku, otoczonych rzymskim murem. W przeciągu stuleci miasto było częściowo zburzone, a potem wielokrotnie odbudowywane. Turystów przyciąga szczególnie Ulica Prosta – pisano o niej już w Biblii. Niedaleko znajduje się kaplica św. Pawła.

Be the first to comment

Leave a comment