Turkmenistan – nieznane azjatyckie państwo

Niewiele osób miało w swoim życiu możliwość odwiedzenia Turkmienistanu, miasta malowniczego i pełnego egzotycznej kultury i zabytków. Zanim wybierzemy się w podróż w nieznane, warto dowiedzieć się nieco więcej na temat zwyczajów panujących w kraju, a także tego, co może nas w Turkmenistanie zaskoczyć. To miasto do którego trudno się dostać, jednak zdecydowanie warte czekania na wizę oraz długiego organizowania podróży.
Architektura miasta
To co z pewnością uderzy nas w stolicy Turkemnistanu, Aszchabadzie to architektura. Wcześniejszy dyktator przeznaczał pieniądze uzyskane ze sprzedaży gazu na odrestaurowywanie budynków w mieście oraz budowanie nowych, bardzo okazałych monumentów. Stawiał także wiele posągów, których przeznaczeniem było czczenie przez mieszkańców swojego dyktatora. Dzięki silnemu rozwojowi architektury, Aszchabad został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa w kategorii miasta, które posiada największą na świecie liczbę budynków z czystego, białego marmuru. Ciekawostką może być fakt, że w Aszchabadzie nawet krawężniki budowane są z marmuru.
Jak wygląda życie w Turkmenistanie?
Z pewnością spodobałoby się ono wielu Polakom, którzy uwielbiają oszczędzać. Zarówno gaz jak i woda w Turkmenistanie jest za darmo. Płacić trzeba jedynie za prąd, ogrzewanie i rachunki telefoniczne, choć jak przyznają sami mieszkańcy, są to maleńkie kwoty.
Jadąc samochodem przez centrum miasta, nie wolno używać klaksonu. Związane jest to z obawą przed otrzymaniem wysokiego mandatu za nadmiar decybeli. Syreny są także rzadko włączane przez karetki i policję.
Dopiero za panowania Berdymuchammedowa przywrócono możliwość działalności teatrów, opery, kina oraz cyrków. Wcześniej wszystkie te atrakcje były surowo zabronione. W dalszym ciągu istnieje jednak cenzura i brak dostępu do zagranicznej prasy. Nie można korzystać również z Facebooka czy Twittera. Każdy ruch w Internecie kontrolowany jest przez władze.
Co warto zobaczyć w Turkmenistanie?
Przede wszystkim wykonany ze złota posąg Nijazowa, mający 95 metrów wysokości. Obraca się wokół własnej osi w taki sposób, aby zawsze zwrócony był w stronę słońca.
Niestety nie można spotkać tutaj rozrywek typowych dla krajów rozwiniętych. Globalizacja niemal tutaj nie sięga, o czym świadczy brak nawet jednej restauracji McDonald. Jeśli chcemy wybrać się do restauracji, trzeba liczyć się z tym, że o 23:00 zostanie ona zamknięta, a my będziemy musieli opuścić lokal.
Warto zobaczyć także specyficzne budynki rządowe, takie jak Pałac Prezydencki i budynek Zgromadzenia Narodowego. Niesamowita architektura, złote kolumny sprawiają, że ogromne budynki stają się na małych ludzi czyś niewyobrażalnym.
Można również wybrać się na pustynię Kara Kum, jednak nie powinno się wyprawiać zbyt daleko nie znając terytorium.
W Turkmenistanie znajdują się również jedne z najsłynniejszych zabytków świata, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Należy do nich między innymi miasto Kunia Urgencz, które niegdyś było jednym z najpotężniejszych miast znajdujących się na Szlaku Jedwabnym. Można podziwiać tam niesamowite budowle z XI-XVI wieku, między innymi pomnik Kutlug Timur, który mierzy około 60 metrów wysokości. W miasteczku widać ogromny wpływ kultury irańskiej i afgańskiej zarówno na kulturę miejsca jak i architekturę.
Warto odwiedzić również słynną Nisę, zniszczoną doszczętnie prze perskie wojska. Nigdy jednak nie przeszkodziło jej to w odnowieniu swoich sił i odbudowie świetności. W położonym niedaleko Kopet, można podziwiać pozostałości po starożytnych murach obronnych, świątyniach a także cytadelach, które niegdyś były wizytówką miasta.

Be the first to comment

Leave a comment