W krainie smoków

Indonezyjska wyspa Komodo ma zaledwie 330 km2 i w całości, wraz z wyspą Rinca oraz morzem i wyspami, stanowi Park Narodowy Komodo. W 1991 roku wpisano go na światową listę UNESCO. Górzyste ukształtowanie terenu jest pamiątką po erupcjach wulkanicznych. Wyspę porastają palmy, a w trawach i jamach ziemnych ukrywają się największe na świecie jaszczurki – warany. Nazywane bywają smokami z Komodo.

Komodo i pobliska wyspa Rinca posiadają piękne piaszczyste plaże, wiele zatoczek i klifów. Pomiędzy nimi znajduje się wiele wysepek, równie atrakcyjnych turystycznie – szczególnie dla nurków.

W ciągu roku na Komodo jest sucho i bardzo gorąco. W styczniu i lutym krótka pora deszczowa wpływa odświeżająco na roślinność i nielicznych mieszkańców. Turyści, chętnie odwiedzający Komodo, obserwują warany, 150 gatunków ptaków, które przyciągają miłośników – ornitologów oraz życie w morzu. To, oprócz leniuchowania na przepięknych plażach, główne atrakcje parku narodowego.

Groźne i wyjątkowe warany

Dla ochrony największych na świecie jaszczurek, został założony w 1980 roku park narodowy. Niewielkie rozmiary wysp, zamieszkałych przez te gady, umożliwiają turystom spotkania z waranami oko w oko.

Warany osiągają około 3 m długości i 70 kg wagi. Są drapieżnikami, których ofiarami padają wielkie bawoły, konie, dziki, jelenie oraz mniejsze zwierzęta. Stanowią zagrożenie dla dzieci, które przez nieuwagę dorosłych mogą zostać zaatakowane przez zwierzę. Smoki z komodo polują w grupach lub atakują indywidualnie. Ugryzienia są bardzo niebezpieczne, z powodu błyskawicznie namnażających się bakterii, obecnych w ślinie zwierząt.

Warany przebywają w norach. Rankiem nagrzewają się w słońcu i wyruszają na polowanie. Naukowcy stwierdzili, że mogą dożyć nawet 50 lat. Samica składa do 30 jaj, z których po 9 miesiącach wykluwają się młode osobniki. Zagrożeniem dla nich są same warany, które bywają kanibalami. Mały smok, by uniknąć śmierci, wdrapuje się na drzewa i tam przebywa przez pięć lat, żywiąc się owadami i małymi stworzeniami, np. gekonami.

W ciągu dnia, w przerwach między polowaniami, warany wylegują się na plaży lub chowają w trawach. Przypominają wielkie kłody drzewa, wiec nieuważny turysta lub dziecko mogą stać się przedmiotem ataku. Kontakt ze śliną warana, w przypadku zranienia, wymaga natychmiastowego transportu do szpitala, ze względu na zainfekowanie rany bakteriami.

Morska przygoda

Wyspy Komodo to nie tylko warany. Morze, otaczające siedliska jaszczurek, są rajem dla nurków. Pomiędzy Rince i Komodo znajduje się cieśnina, łącząca Ocean Indyjski z Pacyfikiem.

Rafę koralową zamieszkuje ponad tysiąc gatunków ryb, między innymi rekiny rafowe i okresowo – rekiny wielorybie. Spotyka się manty, dwa gatunki żółwi morskich oraz morskie węże. Morza wokół wysp są miejscem życia delfinów, wielorybów i dugoni – słoniowatych, osiągających 3 metry długości i 400 kg wagi. Te roślinożerne ssaki nigdy nie wychodzą na stały ląd.

Nurkowaniu sprzyja temperatura wody, na północy sięgająca od 25 do 29 stopni Celsjusza, a na południu, nieco chłodniejsza – od 22 do 28 stopni Celsjusza. Świetna widoczność na odległość 30 metrów, umożliwia obserwację podwodnego świata.

Be the first to comment

Leave a comment