Kazachstan – państwo idealne na samodzielną podróż

Kazachstan to państwo leżące częściowo w Azji i częściowo w Europie. To państwo powstałe w 1991r. w wyniku rozpadu Związku Radzieckiego. Graniczy z następującymi państwami: Chinami , Kirgistanem, Turkmenistanem, Uzbekistanem oraz Federacją Rosyjską. Kazachstan ma również dostęp do największego jeziora świata – Morza Kaspijskiego – na długości 2340 km.

To państwo niedocenione turystycznie, często uważane za nieatrakcyjne. Większość podróżników doskonale wie, że podróż do Kazachstanu wymaga dużej wiedzy i zaciętości. Kazachstan nie jest krajem, które oferuje hotele, restauracje i wygody, do jakich często jesteśmy przyzwyczajeni na wakacjach. Za to ci podróżnicy, którzy chcą spróbować swoich sił w wędrówkach i prawdziwej, egzotycznej podróży, powinni wybrać Kazachstan. Wycieczka będzie obfitowała w biwaki w otoczeniu przepięknej przyrody. Podróż możemy umilać sobie postojami na tzw. stojankach – miejsca postoju ciężarówek.

Często zdarza się, że Kazachstan jest krajem wycieczek zorganizowanych samodzielnie, ale łączących wielu podróżników z całego świata. Dla takich wycieczkowiczów istnieje więcej atrakcji, które organizują sami mieszkańcy tego kraju. Czekają ich dalekowschodnie wyprawy, wspaniałe widoki i niewątpliwie wyjątkowy klimat. Mamy okazję do pobytu w miejscach, gdzie przeciętny Europejczyk jeszcze nie był, a to umilą nam spotkania z życzliwymi ludźmi. To właśnie tam wśród mieszkańców, zapachów i przyrody poczuć można przewartościowującą się cywilizacje zachodu. Takie wyprawy utwierdzają nas w tym, że warto poznawać takie kraje, jak Kazachstan. Po takich wyprawach wracamy często odmienieni i nie patrzymy już tak ślepo na cywilizacją zachodu. Wracamy bogatsi nie tylko we wspaniałe wspomnienia, ale też jesteśmy bogatsi wewnętrznie.

Powierzchnia Kazachstanu jest ogromna – wynosi ponad 2 mln km kw. i daje mu 9. pozycję na świecie. W związku z tym występują tu aż trzy strefy czasowe. Kraj położony pomiędzy Chinami, Kirgistanem, Turkmenistanem, Uzbekistanem oraz Rosją charakteryzuje się ogromnym zróżnicowaniem na wielu płaszczyznach. Zachodnia cześć kraju jest raczej płaska – przeważają tu pasy nizin, natomiast na wschodzie rozciągają się pasma górskie – Ałtaj i Tienszan. Najwyższy szczyt Ałtaju to położona na granicy z Rosją Biełucha, której wysokość wynosi 4506 m n.p.m. Kazachstan to nie tylko góry, ale taż stepy i porośnięte zagajnikami lasostepy. Na południu za to możemy zobaczyć pustynie i półpustynie, które przeniosą nas w prawdziwie egzotyczny klimat.

Będąc w Kazachstanie, odwiedźmy Astanę – stolicę tego kraju. Astana jest oficjalną stolicą od grudnia 1997 roku. Leży na Pogórzu Kazachskim, w północnej części kraju. Charakterystycznym punktem i prawdziwym symbolem miasta jest wieża widokowa Bajterek. Radzieckie budynki, które niegdyś szpeciły stolicę zostały zastąpione nowoczesnymi projektami architektonicznymi, które warto zwiedzić i sfotografować. Miasto rozwija się ogromnym tempie i w niczym nie ustępuje innym światowym metropoliom.

Be the first to comment

Leave a comment