Oman – państwo wonnych kadzideł

Oman – inaczej Sułtanat Omanu – to państwo w Azji, leżące na Półwyspie Arabskim, nad Morzem Arabskim i Zatoką Omańską. Graniczy tylko ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Arabią Saudyjską i Jemenem. Stolica Omanu mieści się w mieście Maskat. Oman należy do Ligi Państw Arabskich.

Oman to kraj, gdzie stare forty i wieże od wieków strzegą wejść do portów i szlaków handlowych, którymi dawniej przewożono głównie kadzidło i miedź. Nie każdy o tym wie, ale Oman od wieków kontrolował szlaki handlowe między Azją, a krajami Morza Śródziemnego. Kiedyś, w czasach swojej świetności, rozciągał swe wpływy od Iranu i Pakistanu, aż do Zanzibaru. Oman jest wyjątkowy już pod względem geografii – to tutaj spotykają się góry i morze. Oman ma bardzo długą linię brzegową, pełną piaszczystych plaż, zielonych dolin i malowniczych gór. Co jest dla podróżników najbardziej nęcące, krajobraz Omanu prawie w ogóle nie jest zakłócany obecnością człowieka. Są takie plaże, do których wracają zielone żółwie, pokonując nawet 2,6 tysiąca kilometrów, by znieść jaja w miejscu, gdzie się urodziły.

Oman to kraj, gdzie zimą panuje piękne, słoneczne lato, a latem temperatury nieznośnie przekraczają 40 stopni Celsjusza. To właśnie zimą jest tu szczyt sezonu turystycznego – przyjeżdżają turyści spragnieni słońca i pięknych widoków. I choć jest to szczyt sezonu i trudno znaleźć wolne miejsce w hotelu, to turystów jest wciąż tak mało, że trudno ich spotkać. Oman – to wspaniały kraj na zimowe, lecz jakże fascynujące letnie wakacje.

W Maskacie, stolicy sułtanatu Omanu, wita nas przyjemne ciepło, doskonale niebieskie niebo, słońce i niezwykły zapach. Ten wyjątkowy zapach jest przyczyną, dla którego Oman jest czasem nazywamy państwem kadzideł. Zazwyczaj kadzidła zapala się w glinianych naczyniach, z których unosi się jasny, wonny dym. Zapach jest bardzo wyczuwalny, ale nie duszący.

Aromatyczne bogactwo Oman zawdzięcza kadzidłowcom, czyli niewielkim drzewom, z których pozyskuje się wonne substancje żywiczne. Jednym z nielicznych obszarów na świecie, gdzie można je zobaczyć, jest region Zufar w południowym Omanie, niektóre rejony Jemenu, Somalii, Sudanu i Etiopii.

Podróż do Zufaru jest więc najlepszym sposobem na krótką lekcję historii i praktyczną naukę o kadzidłach. Legendarne drzewa wyglądają dość niepozornie. Są niskie i rozłożyste, lubią suchy klimat i rosną głównie w niższych partiach wzgórz i w dolinach. Żywicę zbiera się od wiosny do jesieni, uzyskując z jednego drzewa ok. 10 kg rocznie. Po usunięciu kory nacina się drzewo nożem, by po kilku tygodniach zebrać żywicę. W starożytności zajmowały się tym podobno jedynie uprzywilejowane osoby, ale nigdy kobiety – uważano jako „nieczyste”.

Oman to gratka dla tych, którzy chcą poznać niezwykłą kulturę tego kraju. Niepowtarzalny klimat odosobnienia będzie idealny la tych podróżników, którzy nie lubią przepychu. Oman nie jest znanym państwem pod względem turystycznym, dlatego warto być tym odważnym, który odwiedzi je jako jeden z niewielu.

Be the first to comment

Leave a comment