Birma – państwo, gdzie czas się zatrzymał

Oficjalna nazwa brzmiąca – Republika Związku Mjanmy- to nazwa popularnej Birmy. To państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej nad Zatoką Bengalską i Morzem Andamańskim. Większymi miastami w Birmie są Rangun, Mandalaj i Basejn. Graniczy z Chinami, Tajlandią, Indiami, Laosem oraz Bangladeszem.

Birma nie przypomina żadnego innego kraju w Azji Południowo-Wschodniej. Podczas gdy pozostałe państwa regionu rozwijają się i wciąż bogacą, to Birma tkwi w miejscu. To kraj rządzony twardą ręką wojskowej tyrańskiej junty, co ma wpływ na jej znaczący brak rozwoju.

Czas zatrzymał się w Birmie kilkadziesiąt lat temu. Większość ludzi przyjeżdża tu z Tajlandii, po której Birma może być chwilowym szokiem. Tu nie ma firmowych sklepów znanych marek, salonów samochodowych, supermarketów ani autostrad. Można więc powiedzieć, że Birma to jeden wielki skansen Azji. I właśnie to przyciąga tu nielicznych turystów. W Birmie można znaleźć mnóstwo odniesień do historii i to tutaj poznamy prawdziwą, dawną Azję. W Birmie życie toczy się nie wokół pieniądza, ale wokół religii i rodziny. To kraj niezwykle życzliwych i pomocnych ludzi, żyjących skromnie i biednie, ale ciekawych świata.

W Birmie, oprócz podziwiania wyjątkowości życia w tym kraju, warto też zwiedzić kilka ciekawych miejsc. Jednym z nich jest Rangun – to stara, postkolonialna zabudowa centrum. To miasto do zwiedzenia na pewno na kilka dni. Wejście na samą Shwedagon – pagodę – zajmie nam około pół dnia. Koniecznie musimy odwiedzić ją w nocy, kiedy złoto, którym jest pokryta, wygląda najefektowniej, a diament umieszczony na szczycie mieni się kolorami.

Mandalay – drugie po Rangunie miasto Birmy. Samo w sobie nie wyróżnia się niczym specjalnym ale tu na pewno nie będziemy narzekali na nudę. Znajdziemy tu kilka pięknych świątyń Mandalay Hill, z którego rozciąga się piękny widok na całe miasto. Mandalay jest też znakomitą bazą wypadową do okolicznych miejscowości. Warto tu zajrzeć głównie dla niesamowitych widoków.

Będąc w Birmie, wybierzmy się nad Inle Lake. To płytkie Jezioro jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Birmy. Zobaczymy tu domy na palach, pola uprawne na środku jeziora i liczne świątynie. Obowiązkowo należy wypłynąć na rejs po jeziorze, podczas którego odwiedzimy stojące tam świątynie. Jedną z największych atrakcji są wiosłujący nogą rybacy. Ten widok zapewne zapadnie nam w pamięć, bo chyba nigdzie na świecie nie pływa się w ten sposób.

Turyści mogą korzystać z terenów Birmy np. do trekkingu. Wspaniałe krajobrazy, które można podziwiać, na pewno zapadną nam w pamięć. To też świetna okazja do małej „odskoczni” od zwiedzania miast w tym niezwykłym państwie.

Birma to idealne państwo dla tych, którzy chcą poznać bliżej historię Azji. To państwo pełne autentyzmu i realizmu życia w Azji. Tutaj poczujemy się wyjątkowo, bo w Birmie niewielu jest turystów. Warto jednak zobaczyć ten kraj, jeśli kochamy zwiedzać – w Birmie jest mnóstwo świątyń, często nieznanych na całym świecie.

Be the first to comment

Leave a comment