Stolica kraju mieści się na wyspie Jawa. Wielkie porty lotnicze umożliwiają bezproblemowe przyloty do dziesięciomilionowego miasta, które łączy tradycję z nowoczesnością.
Historia miasta sięga IV wieku, kiedy stało się portem handlowym. W czasach panowania holenderskiego, od XVI wieku, zyskało status stolicy kolonii jako Djakarta. Miano Jakarty nadali miastu Japończycy, którzy okupowali Jawę w czasie II wojny światowej. Po odzyskaniu niepodległości w 1949 roku Dżakarta stała się stolicą Indonezji i powodem do dumy całego kraju.
Miasto jest siedzibą ASEAN – Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej – którego celem jest utrzymanie pokoju w regionie i zapewnienie rozwoju ekonomicznego i kulturalnego.
Ciekawostkę stanowi fakt, że Dżakarta jest prowincją, na prawach stolicy. Całością zarządza gubernator. Jednym z centrum kulturalnym miasta jest Plaza Senayan. Do najpopularniejszych zabytków należą Stare Misto z ratuszem i pałacem prezydenckim, największy w Azji meczet, Mesjid Istiqlal oraz Muzeum Narodowe, w którym najważniejsze ekspozycje dotyczą historii od czasów prehistorycznych, poprzez powstanie miasta, do czasów współczesnych.
W Dżakarcie znajduje się meczet Angke, w którym pochowano, zamordowanego przez Holendrów, sułtana, Syarifa Hamida. Budowla przetrwała w stanie niezmienionym od czasów budowy. Posiada dwupoziomowy dach, wybudowany w sposób charakterystyczny dla stylu jawajskiego.
W Muzeum Wayang, mieszczącym teatralne lalki, prezentowane są pamiątki, związane z tradycyjnym teatrem indonezyjskim i wayangami, lalkami teatru cieni. Przedstawienia odbywają się nocą, a lalki, oświetlane lampą olejową, zwaną blenczong, rzucają cień na biały ekran, stworzony z bawełny i noszący nazwę kelir. Same lalki są płaskie, niezwykle precyzyjnie wycinane, pełne ażurów i zdobień. Każdego tygodnia odbywają się przedstawienia teatru cieni Wayang.
W centrum miasta, na głównym placu, znajduje się obelisk, z tarasem widokowym na panoramę stolicy. Monumen Nasional ma 137 metrów wysokości. Ozdobiony jest 35. kg złota. Obelisk jest pomnikiem, wzniesionym w hołdzie ludziom, którzy walczyli o wolność kraju. Na szczyt można wjechać windą.
W drodze do Muzeum Morskiego mija się zabytkowy Most Chinski, będący częścią dawnego chinatown. Muzeum znajduje się w starych magazynach portowych. Jego atrakcją jest mapa Batavii, z czasów holenderskich, modele statków i ekspozycja, poświęcona Marco Polo, który odwiedził Jawę z poselstwem Kubilaj Chana.
W parkach rozrywki
Ciekawe spędzenie czasu gwarantuje Park Ancol. To miejsce jest najczęściej odwiedzanym w stolicy Indonezji. Należy do jednego z największych parków rozrywki z całej Indonezji. Turyści, zależnie od zainteresowań, mogą spędzić czas w oceanarium, gdzie zgromadzono wiele gatunków ryb, w tym również rekinów. Chętni do poświęcenia czasu grom sportowym, korzystają z licznych kręgielni, pól golfowych oraz basenów. W parku są wspaniałe restauracje i kluby nocne. Dla najmłodszych czekają karuzele.
Szczególną atrakcją stolicy jest ZOO Ragunan, w którym znajduje się ponad trzy tysiące zwierząt. Żyją w warunkach, przybliżonych do naturalnych, więc turyści mogą poznać zwierzęta charakterystyczne dla tej części świata. W ZOO chroni się ginące gatunki, takie jak białe tygrysy, warany z Komodo lub pytony. Dzieci znajdują rozrywkę w mini zoo oraz w parku kajakowym.
Be the first to comment