Co zwiedzić w Indonezji?

W XVIII wieku została odkryta świątynia Borobudur. Ta buddyjska świątynia, położona na Jawie, została wzniesiona, prawdopodobnie, w VIII wieku. Przypomina schodkową piramidę. Zbudowano ją z kamienia, które tworzą kwadratowe i okrągłe tarasy, co z lotu ptaka wygląda na olbrzymią mandalę. Atrakcją turystyczną są ciekawe reliefy.

Zagrożeniem dla świątyni jest wulkan Merapi, który w przeszłości był powodem jej opuszczenia. W pobliżu świątyni wznosi się świątynia Prambanan. Oba obiekty są popularne wśród turystów. Organizuje się z myślą o nich jednodniowe wycieczki, a w pobliskich miejscowościach powstały pensjonaty, umożliwiające nocleg i podziwianie budowli o zachodzie i wschodzie słońca.

Miejscem wartym odwiedzenia jest jawajski wulkan Bromo. Pomimo faktu, że należy do czynnych wulkanów, odwiedzają go, niepomni na zagrożenia, turyści. Wyprawa rozpoczyna się około 4.00, by zdążyć na wschód słońca i niesamowity widok na wulkany Bromo, Semeru, Burno i Patok. Na szczyt wulkanu prowadzą schody. Spacer wokół krateru i zaglądanie do jego wnętrza stanowią emocjonującą przygodę.

Kulturowa mozaika

Indonezję zamieszkują liczne grupy etniczne. Posługują się odmiennymi językami, noszą właściwe dla swojej kultury stroje, odprawiają własne obrzędy religijne. Papuasi, zamieszkujący Nową Gwineę tworzą najbardziej odrębną etnicznie grupę. Język bahasa indonesia, powstały z jezyka malajskiego, stał się językiem ogólnonarodowym Indonezyjczyków.

Religią o znaczeniu dominującym jest islam, który wyznaje większość społeczeństwa – prawie 88%. Chrześcijanie stanowią mniejszość, chociaż to druga religia Indonezji. Mniejszość chińska wyznaje buddyzm, natomiast mieszkańcy Bali są wyznawcami hinduizmu. Różnorodność religijna odzwierciedla się w każdym aspekcie życia. Turyści mogą odwiedzić liczne świątynie buddyjskie i hinduistyczne.

Indonezja słynie z rzemiosła artystycznego. Powstają tu piękne batiki, wykorzystywane jako elementy ubioru lub ozdoby mieszkań. Uwagę zwracają rzeźby kamienne i drewniane.

Indonezja jest krajem muzyki i tańca. Najczęściej demonstrowane są w czasie religijnych obrzędów. Ekspresją ruchową i brzmieniem tradycyjnych instrumentów odtwarzane są starożytne mity.

Uroczyście obchodzony jest muzułmański Ramadan, a także lokalne uroczystości.

Be the first to comment

Leave a comment