Mongolia – odległa azjatycka kraina

Jeśli jako cel podróży wybraliśmy sobie Mongolię, musimy bardzo dokładnie zorganizować cały wyjazd. Wbrew pozorom, nie jest łatwo dostać się do tego dalekiego kraju, zwłaszcza jeśli chodzi o transport.
Środki transportu
Do wyboru mamy dwie opcje – drogę powietrzną lub lądową. Powietrzna to oczywiście samolot, która będzie od nas wymagała jednej lub dwóch przesiadek. Najbliższym miejscem wypadowym z Polski do Ułan Bator Moskwa.
Istnieje również możliwość dotarcia do Mongolii dzięki kolei transsyberyjskiej i transmongolskiej. To jednak podróż bardzo długa i wyczerpująca, chociaż widoki, na które trafimy w trakcie z pewnością wynagrodzą nam prawie tygodniową podróż.
Pustynia Gobi
To jedno z najsłynniejszych miejsc w Mongolii, a także jedna z najsłynniejszych pustyni na świecie. Niesamowite formacje skalne, kaniony i skały sprawiają, że można poczuć się tutaj jak na planie filmowym. Ponadto warto być przygotowanym na duże skoki temperatur i nagłe burze piaskowe. Butelka wody mineralnej to zdecydowanie za mało na taką wyprawę.
Monumentalny pomnik Dżyngis-Chana
Będąc w Mongolii koniecznie trzeba zobaczyć pomnik Dżyngis-chana znajdujący się w miejscowości Tsonjin Boldog. Podczas jego budowy, zużyto prawie 250 ton stali. Władca Mongolii siedzi na koniu, na którego głowie zlokalizowany został punkt widokowy. Zwiedzający mogą się na niego dostać korzystając z zainstalowanej wewnątrz windy. Na dole jest także muzeum oraz popularna restauracja. Legenda głosi, że to właśnie w tym miejscu, władca odnalazł słynny złoty bat.
Monastyr Harahori – Erdene Zuu Khiid
Znajduje się blisko pozostałości po twierdzy Dżyngis-chana. Klasztor otoczony jest bardzo wysokim murem, a charakterystyczne są dla niego cztery bramy. Nie bez powodu są one cztery, ponieważ mają wyznaczać cztery strony świata. Niestety w 1937 roku główna świątynia została zniszczona przez wojska sowietów. Władze Mongolii starają się o jej odbudowanie, na co przeznaczają pieniądze z zakupionych przez turystów biletów. Miejsce to cieszy się ogromną popularnością wśród odwiedzjących Mongolie turystów.
Niewielkie klasztory buddyjskie
Spacerując ulicami miast można zupełnie przypadkiem natknąć się na niewielkie klasztory. Jeśli uda nam się na taki trafić, wystarczy grzecznie zapytać o możliwość wejścia do środka i obejrzenia niesamowitych wnętrz świątyni. Należy pamiętać, że mnisi bardzo nie lubią zdjęć i nie należy robić tego po kryjomu.
Ułan Bator
Będąc w Mongolii koniecznie trzeba zwiedzić stolicę kraju. To miasto bardzo młode i nowoczesne. Prężnie rozwija się w nim gospodarka i kultura. Obserwuje się także coraz większe migracje ludności ze stepów do stolicy. Najsłynniejsze zabytki to między innymi Gandan (klasztor). Można zwiedzić również pałac, a także liczne muzea przedstawiające historię miasta oraz całego Imperium Mongolskiego.
Słynne jezioro Chubsuguł
Nazywane bardzo często „Ciemnoniebieską perłą” to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w całej Mongolii. Bije wszelkie rekordy pod względem wielkości i głębokości w całym kraju. Położone na wysokości 1645 metrów, co powoduje, że jest ono zamarznięte przez niemal pół roku. To także bardzo popularne miejsce pod względem turystycznym, zwłaszcza jeśli kochacie sporty wodne. Niewątpliwie dużą atrakcją będą tutaj także hodowle reniferów, które wszystkim przybywającym kojarzą się przede wszystkim z Mikołajem i Świętami Bożego Narodzenia.
Góry Ałtaj
Krajobraz tego regionu wynagradza każdą daleką podróż po terytorium Mongolii. Okoliczne jeziora i rzeki, a także piękne, wysokie góry to doskonałe miejsce dla miłośników przyrody, koneserów naturalnego piękna i fotografów. Wśród Gór Ałtan znajduje się też najwyższy szczyt w Mongolii, Khüiten, którego wysokość wynosi 4374 metrów nad poziomem morza.
Karakorum
Z pewnością większość z nas kojarzy tę nazwę z lekcji historii. Niegdyś Karakorum było stolicą Mongolii, a przez jej środek przebiegał słynny Szlak Jedwabny. To właśnie tam mieszkał słynny władca Dżyngis-chan i to on wyjątkowo upodobał sobie to miasto. W dalszym ciągu zachowane są 400 metrowe mury okalające miasto i liczne starożytne świątynie. Nieopodal znajduje się także słynny wodospad Orkhon, który również cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród turystów, ale także wśród mieszkańców Mongolii.
Erdene Zuu
Miejsce historyczne, obowiązkowe na mapie podróżniczej. To pierwszy klasztor buddyjski, który został wybudowany na terytorium Mongolii. Znajduje się nie daleko Karakorum, dlatego wycieczkę do obu tych miejsc można połączyć i odwiedzić je tego samego dnia. Klasztor Erdene Zuu budowano przez prawie 300 lat.

Be the first to comment

Leave a comment